Kiss György

Kiss György +36 30 884 8296 | villa@frekvent.com

Az anyagmozgatás nem veszélytelen tevékenység. A munkavédelmi szabályok betartása nagyon fontos a targoncák üzemeltetésénél. Az emelővillák használatához kíván segítséget nyújtani a cikk az általános előírások és néhány karbantartási, javítási alapelv ismertetésével.

Általános előírások

Az alábbi alapvető tudnivalókat kell alkalmazni a villák biztonságos használatához.

1. Tartsa szem előtt a névleges kapacitás és a terhelési súlyközéppont (tömegközéppont) értékét. Tilos, és veszélyes olyan teher emelése, amely a targonca előreborulását okozhatja!

A targoncák olyan emelőgépek, amiknek a tömegközéppontja a hátsó hídhoz közelebb van, mint az elsőhöz. A teher emelésekor a targoncának és a rakománynak létrejön egy közös tömegközéppontja, a terhelés ilyenkor az első hídra esik.

Fontos, hogy ez a tömegközéppont az emelés teljes ideje alatt a 1. számú képen látható háromszögön belül – amely a hajtott és a kormányzott tengely között helyezkedik el – maradjon. Ellenkező esetben a targonca instabillá válik és könnyen előreborulhat. (2. kép)

1. kép: Ha a közös tömegközéppont a háromszögön belül van, a targonca stabil

2. kép: Ha a közös tömegközéppont a háromszögön kívül esik, a targonca előreborul

A targonca és a targoncavilla teherbírását ISO/FEM3 osztályig 500 mm-es távolságban határozzák meg, ISO/FEM4 esetén pedig 600 mm-en. Tehát egy három tonna teherbírású targoncát úgy terveztek, hogy biztonságosan fel tudjon emelni egy olyan rakományt, aminek a tömegközéppontja a villa homlokfalától 500 mm-re van villairányban. Ha a rakomány kiterjedése ennél nagyobb vagy nem a villa tövénél emelik meg ezt a rakományt, akkor a targonca teherbírása csökken. Tehát a targonca túlterhelhető egy túl nehéz vagy túlságosan nagy kiterjedésű súly emelésével is és mindkettő a gép előrebukását eredményezheti.

A targoncák hidraulikus rendszere sokszor képes lenne arra, hogy megemelje még ezeket a túlzott terheket is. Nagyon fontos, hogy az emelőgép vizsgálatakor legyen megfelelően beállítva a gép terhelhetősége.

2. Emelésnél mindig két villát használjon. Súlyt ne emeljen fel csak egy villával (sem részleges, sem teljes terheléssel)!

3. Rendszeresen nézze át a villákat. Ha sérültek, azonnal ki kell cserélni!

4. A villákat nem oldalirányú terhelésre tervezték. Ne emelje fel a terhet átlósan.

5.  Ne használjon villákat felfordítva. Nem megfelelő használat esetén nagy az esélye a törésnek!

6. Ügyeljen arra, hogy a villára soha ne essen rakomány.

7. Ne szállítson forró, olvadt anyagot!

8. A villákon ne szállítson embereket!

Emelővilla rögzítő köröm

9. A villákat a rögzítőcsapokkal reteszelni kell, így előzhető meg, hogy oldalirányba elcsússzanak.

11. Ne emeljen a villa hegyével, mert fennáll a túlterhelés veszélye.

12. Rendelje meg az emlőgépének a szerkezeti és fővizsgálatát.